fbpx

Canva (recenze)

V minulosti proběhlo hned několik přesunů služeb z “tradičního” místa jejich čerpání do “modernějšího” prostoru. Prodej zboží se z obchodů přesunul na e-shopy, tištěné Zlaté Stránky zanikly a vznikly online katalogy firem a malování se z malířských stojanů přesunulo do grafických editorů. Dnes začínáme novou éru, kdy se služby a programy z našich osobních počítačů přesouvají na internet. V této nové době už nebude potřeba ani nic instalovat, nic fyzického vlastnit. Bude stačit akorát zapnout prohlížeč na svém počítači nebo laptopu, zadat cílovou adresu potřebného programu a ten se okamžitě spustí. Jedním z takových, dnes již funkčních, programů je americká Canva. Šikovný intuitivní obrázkový editor vhodný pro tvorbu jednoduchých grafických výstupů a na něj se v dnešní recenzi zaměříme.

PS vs Canva

Nejznámějším grafickým editorem světa je bezesporu Photoshop společnosti Adobe. Jako nejkomplexnější služba tohoto typu nabízí pokročilé funkce a využívá ji nejvíce profesionálů na světě. Co když jste sice profesionál, nepotřebujete ale komplexní a drahý grafický editor? Řešením pro takové může být americká online webová služba Canva. Ta popravdě nenabízí tolik pokročilých funkcí, je každopádně velmi dostupná (základní verze je zdarma) a intuitivní. Jednoduchou grafiku na facebookovou stránku vytvoříte do pěti minut, pohyblivý obrázek na Instagram stories maximálně do deseti. Problémem nejsou dokonce ani formáty určené k tisku. Doslova za pár kliků můžete vytvořit stylovou vizitku, hlavičkový papír nebo plakát. 

Online grafický editor Canva

Co Canva umí velmi dobře:

 • Různé formáty na soc. Sítě (Facebook, Twitter, Instagram posty a stories, Facebook a Twitter úvodní fotky, atd.).
 • Formáty pro eventy (plakáty, pozvánky, vstupenky, letáky).
 • Vizitky.
 • E-mailové podpisy.
 • Kupóny.
 • Internetové reklamní bannery.
 • Titulní stránky.
 • Pohlednice.
 • Restaurační menu.
 • Dokonce různé potisky na reklamní předměty.

Co za co

Jak už bylo zmíněno, Canva je ve srovnání s Adobe Photoshopem velmi levná. I její free vezre disponuje většinou funkcí, není tak potřeba kvůli jednoduchým úkolům zadávat platební údaje. V placené verzi najdete navíc například možnost změny velikostí obrázku, pár prémiových grafických ilustrací a větší výběr fontů. Velkou výhodou placené verze je přístup do fotobanky Shutterstock, ze které si můžete vybírat přímo v editoru Canvy. Cena je každopádně jediná věc, která snese srovnání se starším bratrem z Adobe. Zkušení grafici bohužel nedočetli až sem, protože nesnesli porovnání jednoduchého online grafického editoru s tím nejlepším, co lidstvo v tomto segmentu dokázalo a já jim musím dát za pravdu. Adobe Photoshop ale disponuje takovou škálou funkcí, která není pro běžného uživatele vůbec potřebná. Pokud jste například drobný živnostník s alespoň elementárním citem pro estetično, dokážete i vy v Canvě vytvořit vizitku, plakát nebo příspěvek na Facebook, se kterým budete spokojeni a není potřeba platit tisíce za jednoduché grafické práce vytvářené několik hodin v drahých grafických programech.

Ať už jste drobný podnikatel nebo vedete zájmový kroužek modelářství, Canva vám umožní nejen ušetřit čas a peníze dohadováním se s grafiky, kteří to stejně všechno vědí nejlépe. Hlavně vám dopřeje nanejvýš uspokojivou kreativní chvilku, při které objevíte dosud skrytá zákoutí vaší estetické duše. Už jen pro ten krásný pocit z toho, že něco zvládnete sami, doporučujeme Canvu vyzkoušet. Budeme moc rádi, když nám pak své výtvory hodíte do komentářů a napíšete jaké to bylo.

5 Komentářů
 1. Šablony jsou pěkný a jednoduše se v tom něco tvoří. Třeba obrázek s citacema.

 2. Používám a je to jednoduchý jak facka. Hezký šablony.

 3. Klasika, která nezklame. Canva mě nejednou zachránila. Jednoduchý a přehledný nástroj.

 4. V Canvě pracuju moc rád. Je to přehledný nástroj a není ani moc složitý. Vím, že se mi za to grafička u nás v práci smála, ale na to moje dělání to stačí 😀

Přidat svou zkušenost

Vytvořit účet
Změnit heslo
Compare items
 • Total (0)
Compare