Mobilní značku Nokia není třeba nějak představovat. Dlouhá léta to byla absolutní špička v prodeji mobilní telefonů a mobilních zařízení. Věděli jste ale, že se společnosti jmenuje podle stejnojmenného města ve Finsku. Nebo že původně vyráběla papír a gumárenské výrobky už od 19. století? Nokia sice prodělala velkou krizi, ale v poslední době chytila druhý dech a vrací se na trh s mobilními produkty v plné síle. Poznejte světoznámou značku trochu blíž v našem článku.
Nokia v roce 1865
Společnosti Nokia založil roku 1865 Frederik Idestam ve stejnojmenném městě jako papírnu. Jako první „továrna“ sloužil mlýn na kraji města, kde Frederik vyráběl papír. Později se přeorientovala na gumárenské výrobky, které exportovala po celém Finsku. Po druhé světové válce se začala společnost formovat do podoby, kterou známe dnes a zaměřila se na telefonní a telegrafní kabely. Od 70. let pak pronikla na trh telekomunikační elektroniky. Po celou dobu se ale dál věnovala i gumárenství, které prodala až na konci 20. století, tudíž po více než sto letech aktivní výroby. Nicméně i dnes můžete najít existující firmu Nokian tyres, vyrábějící pneumatiky.
Velký boom pro Nokii nastal na začátku 90. let, kdy bylo jasné, že se schyluje k revoluci v telekomunikačním průmyslu. I proto se Nokia zbavila veškerého odvětví, které se nezabývalo elektronikou a telekomunikacemi. Historicky první GSM (Global System for Mobile communications) hovor proběhl v roce 1991 ve Finsku a to z komponentů právě firmy Nokia. Z toho se v průběhu roku vyvinul první telefon Nokia 1011.
Následovali roky, kdy se Nokia stala naprostou špičkou ve výrobě i prodeji mobilních telefonů. Stejně tak v kvalitě či inovacích. V devadesátých letech tak nebyl nikdo, kdo by neměl nějaký telefon značky Nokia. I přes širokou paletu modelů se pravděpodobně nejslavnějším stal model 3310. A to pro svoje inovativní menu a nepřekonatelnou nerozbitnost. Pro zajímavost, první model prodávaný v Čechách byl Nokia talkman. Byla to zlatá léta evropských výrobců, kdy se na jednom hřišti přetahovala Nokia s Alcatelem (Francie), Philipsem (Nizozemí), Ericssonem (Švédsko) nebo Siemensem (Německo).
Návrat na vrchol?
Na začátku 21. století se na mobilní trh protlačili čínští výrobci se svými smartphony a nízkými cenami, což tradičním společnosti nepřineslo vůbec nic dobrého. Spousta z nich tak musela úplně ukončit svoji činnost a přesunout se jinam. Ani Nokia nenesla změny lehce a nestačila na raketový vývoj zareagovat vlastním softwarem nebo produktem konkurující rostoucím společnostem. I přes spojení s Microsoftem se v roce 2011 úplně zastavila výroba všech rozjetých projektů. Společnost krizi sice přežila na produkci udržovacích telefonů, ale až do letoška nepřišla s ničím, čím by překvapila trh. V současnosti se spojení s Microsoftem vyplácí a pokud Nokii lidé dají šanci, je se určitě na co těšit.
Máte osobní zkušenosti s produkty Nokia? Neváhejte a podělte se o ně s námi dole v komentářích.