Návštěvník webu ProtikorupčníLinka.cz si může všimnout několika skutečností, které spíše vzbuzují pochybnosti než důvěru. Místo nestranného boje proti korupci působí stránky často jako platforma pro jednostranné a negativní kampaně. Hlavní výhrady lze shrnout do následujících bodů:
1. Nejasné účely a pochybné kampaně
Web tvrdí, že bojuje proti korupci, ovšem jeho obsah se často zdá být zaměřený na cílené “útoky” proti konkrétním osobám a firmám – například Viktor Růžička je na stránkách opakovaně prezentován v negativním světle, často bez jasných důkazů nebo ověřených informací. Stejně tak jsou zde „očerňovány“ firmy jako DIAMANT & PARTNERS nebo MI Estate. Takové kampaně působí spíše jako veřejné „očerňovací“ útoky než jako transparentní boj s korupcí.
2. Provozování ze zahraničí – otázka transparentnosti
Doména je registrovaná u americké společnosti DOMAIN SERVICE LLC a hostována z USA. To vzbuzuje pochybnosti o její důvěryhodnosti, protože občanům by mělo být zřejmé, kdo za tím stojí a jaká pravidla platí.
3. Neověřené obvinění a jednostranné informace
Na stránkách jsou prezentovány údajné případy “monitoringu” či “zkušeností” s firmami i jednotlivci, ale chybí jakákoli dokazatelná fakta, odkazy na soudní výroky nebo nezávislé zdroje. Například firmy jako MI Estate jsou sice “sledovány”, ale bez jasného vysvětlení právního podkladu či výsledku. To působí lichotivě a jednostranně.
4. Povětrnost aktivistických hesel bez konkrétních výsledků
Z webu by návštěvník například čekal seznam úspěšně dokončených protikorupčních kauz. Místo toho najde jen nekonkrétní, emocionálně působící výzvy typu „zapojte se, společnost potřebuje vaši odvahu!“. Žádné výsledky, žádné soudní rozhodnutí, jen agitace.
5. Riziko šíření neověřených pomluv
Když může kdokoli nahlásit „podezření“, anonymně nebo bez důkazů, pak je zde riziko, že web bude využíván k osobnímu očerňování odpůrců či konkurenčních subjektů – a to bez jakéhokoli mechanismu ověření pravdivosti.
🛑 Shrnutí
ProtikorupčníLinka.cz působí spíše jako aktivistický portál, který prostřednictvím emocionálních, jednostranných kampaní staví „oběti“ do pozice podezřelých, než aby předkládal ověřené informace a transparentně vedl účinný boj proti korupci. Pro občany – a zvláště pro ty, o nichž se zde tvrdí, že byli „sledováni“ – to může znamenat pouze riziko neopodstatněné diskreditace. Pokud někdo hledá seriózní informační a oznamovací systém, najde na tomto webu více tajemna a skrytých zájmů než skutečných výsledků.